U prvoj polovini 2024. godine globalni trend porasta prisilnog raseljavanja se nastavlja, dostižući broj od 120 miliona ljudi prinuđenih da napuste svoje domove usled oružanih sukoba, političke nestabilnosti, progona i kršenja ljudskih prava. Unutrašnji oružani sukob u Sudanu, nastavak konflikta u Ukrajini, i nestabilnost u Siriji i Avganistanu, kao i obnovljeni sukob u Gazi, samo su neki od globalnih faktora koji doprinose ovom porastu. Ova globalna dešavanja neizbežno utiču i na Republiku Srbiju. Kao zemlja koja se nalazi na jednoj od glavnih migracionih ruta ka Evropskoj uniji, Srbija se suočava sa kompleksnim izazovima u upravljanju mešovitim migracijama i obezbeđenju zaštite osobama u potrebi za međunarodnom zaštitom.
Izveštaj Poštovanje, zaštita i ostvarivanje ljudskih prava tražilaca azila i izbeglica u Republici Srbiji nudi prikaz postojećeg stanja u sistemu azila u Republici Srbiji u periodu od 1. januara do 30. juna 2024. godine. Izveštaj je rezultat aktivnosti koje Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS (IDEAS) sprovodi u okviru projekta “Unapređenje zaštite i pristupa pravima tražilaca azila i izbeglica u Srbiji”, u partnerstvu sa Visokim komesarijatom Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) u Republici Srbiji.
Tokom izveštajnog perioda uočeno je da se sistem azila u Republici Srbiji suočavao sa značajnim izazovima, prisutnim još od 2020. godine. Ovi izazovi ne samo da su ostali nerešeni, već su se u nekim aspektima i produbili. Problemi u pristupu izbeglica i tražilaca azila teritoriji i postupku azila postali su izraženiji, dok je dužina trajanja postupka azila i dalje neprihvatljivo duga. Kvalitet ocene kredibiliteta podnetih zahteva za azil pokazuje nedoslednosti i odstupanja od prethodno uspostavljene pozitivne prakse, što dodatno ugrožava prava tražilaca. Nedovoljno se uzimaju u obzir različiti vidovi ranjivosti tražilaca, bilo da je reč o procesnim garancijama u postupku azila, posebnim prihvatnim garancijama ili podršci tokom integracije.
Uprkos ovim izazovima, važno je istaći da su uočeni i određeni pozitivni pomaci na zakonodavnom nivou u oblasti pristupa tržištu rada i mogućnosti dobijanja stalnog nastanjenja za osobe kojima je odobren azil. Takođe, u 2024. godini osobe kojima je odobreno utočište konačno su počele da ostvaruju svoje pravo na putne isprave, što predstavlja značajan korak napred u njihovoj integraciji i ostvarivanju osnovnih prava.
IDEAS izražava zahvalnost svim saradnicima koji su doprineli izradi ovog izveštaja. Nadamo se da će njegovi nalazi podstaći pozitivne promene u sistemu azila, kao i zaštiti tražilaca azila i izbeglica u Republici Srbiji.
Izveštaj na srpskom jeziku možete preuzeti OVDE.
Izveštaj na engleskom jeziku možete preuzeti OVDE.