Evropski sud za ljudska prava ponovo je doneo privremenu meru kojom je naložio Republici Srbiji, tj. Stanici granične policije Beograd, da se uzdrži od proterivanja kurdskih državljana, majke sa dvoje maloletne dece od četiri i šest godina, sa aerodroma Nikola Tesla u Tursku, gde bi mogli da budu izloženi političkom i etničkom progonu.

Ovo je već druga privremena mera koju je Evropski sud za ljudska prava doneo u odnosu na Srbiju za nešto više od mesec dana, zbog postupanja Stanice granične policije Beograd na aerodromu Nikola Tesla, a osma ukupno od 2013. godine. Ova odluka Evropskog suda ukazuje na sistemsku praksu odbijanja pristupa teritoriji i postupku azila osobama koje su u potrebi za međunarodnom zaštitom.

Podsećamo, prva privremena mera protiv nezakonite prakse Stanice granične policije Beograd doneta je u novembru 2013. godine, kada je žrtva torture, politička izbeglica iz Irana, zamalo vraćena u zemlju porekla. Sličan slučaj usledio je u julu 2014. godine, kada je somalijski novinar, koji je preživeo atentat od strane Al-Šababa, bio na ivici deportacije u Mogadiš. Tokom narednih godina, Evropski sud je sprečio prinudno vraćanje izbeglica iz Irana (2016), turskog političkog aktiviste (2021), turske novinarke Narin Čapan (2022) i iranske porodice čijem ocu je pretila doživotna kazna zatvora (2022). U avgustu 2024. godine sprečeno je proterivanje još jednog političkog aktiviste kurdskog porekla u Tursku.

Nažalost, procenjuje se da svake godine veliki broj stranaca u potrebi za međunarodnom zaštitom biva suočen sa sličnim tretmanom, ali da takvi slučajevi ostaju “ispod radara”, jer izbeglice u tranzitnoj zoni često nemaju pristup internetu ili im se oduzimaju telefoni kako ne bi mogli da traže pomoć. Ovakva praksa bila jeposebno zastupljena u postupanju prema državljanima Burundija u periodu od 2021. do 2023. godine. Među njima je i žena iz DR Konga, koja je u februaru ove godine deportovana, uprkos tvrdnjama da je u zemlji porekla bila žrtva seksualnog nasilja.

Poslednja privremena mera koju je izrekao Evropski sud za ljudska prava potvrđuje nalaze svih relevantnih međunarodnih tela da se izbeglice na aerodromu “Nikola Tesla” arbitrarno zatvaraju, da im se uskraćuje pristup pravima osoba lišenih slobode, kao i pravo na pristup teritoriji i postupku azila. Takođe,  praksa je i da se ljudi, bez omogućene usluge prevodioca, nasilno ukrcavaju na letove i vraćaju na teritoriju onih država gde im preti opasnost po život, rizik od mučenja, arbitrarnog zatvaranja i kršenje prava na pravično suđenje.

Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS još jednom podseća na preporuke Komiteta za ljudska prava UN, Komiteta protiv torture UN, kao i Specijalnog izvestioca za torturu koji od 2015. Godine kontinuiranokritikuju postupanja u ovakvim i sličnim slučajevima.