Evropski parlament usvojio je rezoluciju o političkim zatvorenicima u Belorusiji u kojoj se izražava zabrinutost zbog zloupotrebe Interpolovih poternica radi izručenja političkih protivnika Lukašenkovog režima iz zemalja koje nisu članice Evropske unije. Evropski parlament je pozvao Srbiju da se uzdrži od izručenja beloruskog novinara Andreja Gnjota i pozvao države članice EU da prate ovaj slučaj.
Podsećamo da je beloruski novinar i aktivista Andrej Gnjot prošle godine lišen slobode upravo po Interpolovoj poternici zbog navodne utaje poreza. Apelacioni sud u Beogradu nedavno je ukinuo odluku Višeg suda o izručenju Gnjota Belorusiji, ali je on i dalje lišen slobode i boravi u kućnom pritvoru u iznajmljenom stanu u Beogradu.
Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS (IDEAS) upozorava da su optužbe za navodnu utaju poreza koje se Gnjotu stavljaju na teret samo paravan koji za cilj ima da se ovom novinaru i aktivisti kasnije sudi za krivična dela koja spadaju u kategoriju onih protiv ustavnog uređenja. Takođe, pravni tim IDEAS-a upozorava da bi izručenja ljudi koji su u potrebi za međunarodnom zaštitom režimima koji nisu utemeljeni na poštovanju ljudskih prava, predstavljala rizik od političkog progona, ali i rizik za njihove živote. Javnosti su poznati i smrtni slučajevi više političkih zatvorenika u Belorusiji koji su se desili pod nejasnim i nikad istraženim okolnostima. Obaveza i Višeg i Apelacionog suda u Beogradu, a saglasno međunarodnom pravu ljudskih prava, međunarodnom običajnom pravu, kao i Ustavu Republike Srbije jeste da ceni evidentne rizike od kršenja ljudskih prava sa kojima bi se Andrej Gnjot nesumnjivo suočio u slučaju izručenja beloruskim vlastima.
Evropski parlament je u rezoluciji izrazio zabrinutost zbog 300.000 Belorusa koji su od 2020. godine primorani da napuste svoju zemlju zbog političkog progona, a značajnom broju od 1.350 političkih zatvorenika koji borave u beloruskim zatvorima život je ugrožen. Rezolucijom je od Belorusije zatraženo da se odmah i bezuslovno oslobode svi politički zatvorenici, da se prestane sa zlostavljanjem i mučenjem političkih oponenata i da ova zemlja poštuje ljudska prava pritvorenika, te da im se omogući pristup advokatima, članovima porodica i Međunarodnom komitetu Crvenog krsta. Takođe, Parlament je pozvao države članice Evropske unije da prošire i ojačaju sankcije protiv pojedinaca i odgovornih za represiju u Belorusiji.
Foto: N1, screenshot