Rezultati koji su ostvareni u okviru dva projekta, koje je realizovao IDEAS, prepoznati su kao primeri dobre prakse u novoj publikaciji Saveta Evrope pod nazivom ”Promoting child-friendly approaches in the area of migration”. Publikacija prikazuje trenutnu praksu, ali i standarde i smernice za pružanje podrške deci izbeglicama i migrantima. Dobre prakse rada IDEAS-a prepoznate su u okviru teme koja se odnosi na deci prilagođene prakse u azilu i migracijama i teme koja se odnosi na identifikaciju i pristupa osnovnim pravima.

U oblasti koja se odnosi na deci prilagođene prakse u azilu i migracijama, kao dobra praksa prikazan je projekat „Jačanje dečje zaštite i podrška inkluziji dece izbeglicama u Srbiji“, koji IDEAS realizuje u partnerstvu sa UNHCR-om i u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja, Gradskim centrom za socijalni rad u Beogradu i Centrom za socijalni rad u Sjenici, a u okviru kojeg je razvijen efikasan i fleksibilan model starateljstva za decu izbeglice i migrante bez pratnje. Ovaj model obuhvata kreiranje baze pažljivo biranih i obučenih staratelja koje imenuje centar za socijalni rad, a koje zajedno superviziraju IDEAS i centri za socijalni rad. Njihov uspeh se naročito ogleda u uspostavljanju odnosa poverenja sa decom i zalaganju da njihova prava poštuju sve relevantne institucije i pružaoci usluga. Kao izuzetno bitan segment projekta naglašen je doprinos u smislu kulturne medijacije i uključivanja dece u sistem obrazovanja.

U oblasti koja se odnosi na identifikaciju i pristup osnovnim pravima, Savet Evrope prepoznaje izradu Standardnih operativnih procedura za decu izbeglice i migrante, kao primer dobre prakse identifikovanja ranjive dece, a kako bi se uputili na usluge i kako bi se zaštitio njihov najbolji interes. Standarde operativne procedure razvijene su u okviru projekata ”Jačanje sistema zaštite dece u Srbiji kako bi se odgovorilo na potrebe dece migranata koji su pod velikim rizikom”, uz podršku UNICEF-a i UNHCR-a, a usvojilo ih je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Uspostavljanje dobre prakse u radu sa decom migrantima, izbeglicama i tražiocima azila od posebne je važnosti jer je Srbija jedna od glavnih zemalja na njihovom putu ka Zapadnoj Evropi. Procenjuje se da je od 2015. godine kroz našu zemlju prošlo više od milion migranata od kojih je između 20 i 30 odsto upravo dece, te je osiguranje njihovih prava prioritet kako na nacionalnom, tako i na globalnom nivou.

Publikaciju Saveta Evrope ”Promoting child-friendly approaches in the area of migration” možete u celosti pogledati ovde.